Become a Spa Maintenance Member
We offer discounts on parts and labor, extended warranties, and preferred scheduling of service and maintenance requests for customers that have a maintenance membership packages
Learn MoreThe Ramona® spa seats up to six with lounge designed to inspire conversation and connectivity while indulging in the relaxation of classic hydrotherapy.
MSRP: $11,980
Financing Price: $10,999
*Interest-free financing options are available through Wells Fargo for approved customers with 20% down payment.
Every spa purchase includes a hot tub cover, a chemical kit, standard delivery and installation, owner orientation and warranty.
FREE delivery includes:
Free delivery does NOT include:
Price: $10,999
MSRP: $11,980
FREE delivery includes:
Free delivery does NOT include:
The roomy Ramona® model offers plenty of room for friends and family, including a lounge seat where you can melt your cares away while relaxing in a reclined position. Seats in many sizes throughout the spa offer configurations and jet formations to rejuvenate your body and spirit. And, nestled into a corner of the footwell an asymmetric foot dome spells relief for fatigued feet.
Explore our innovative hot tub features
Gentle neck jets banish stress while broad coverage, relaxing jets deliver relief to the back.
Jet formations for the neck, back and legs soothe muscles and release knots for every-day stress and strain.
In the lounge seat, you can melt your cares away with neck to toe therapy while relaxing in a reclined position.
| Electrical North America: | (60 Hz): 240 VAC, 60 Hz@40A, 50A or 60A; |
| Volume (G): | 380 Gal |
| Dry Weight (Lbs): | 791 Lbs |
| Filled Weight (Lbs): | 3960 Lbs |
| Jets: | 39 |
| Water Heater: | Stainless Steel | 5.5kW |
| Pump 1: | (60 Hz): 2-Speed, 2.5 HP Continuous, 11A Max, 56 Frame |
| Pump 2: | (60 Hz): 1-Speed, 2.5 HP Continuous, 10A Max, 56 Frame |
| Pump 3: | - |
| Circulation Pump: | No |
| Diverter Valves: | 1 |
| Filtration System: | MicroClean® Mini Filtration |
| Filters: | 1 |
| Filter Type: | 75 ft² MicroClean® Mini™ Filter Cartridge System |
| Water Feature: | Waterfall |
| Air Blower: | 880™ Series and Up |
| Silent Air Jets: | 880™ Series and Up |
| Water Management System: | ClearRay® UV-C |
| Massage Variety: | - |
| LED Lighting: | Standard |
| Pillows: | 4 |
| Length (in): | 89" |
| Width (in): | 89" |
| Height (in): | 36" |
Fill out the form below to schedule a wet test.
Fill out the form below to get our brochure.
Our team of friendly and knowledgeable backyard leisure specialists are ready to assist you. Give us a call or send an email to get in touch with us. To make the most of your experience, we recommend making an appointment when visiting our Arden or Boone showrooms. We can help you find the hot tub of your dreams and truly bring your backyard to life.
We offer discounts on parts and labor, extended warranties, and preferred scheduling of service and maintenance requests for customers that have a maintenance membership packages
Learn More