Become a Spa Maintenance Member
We offer discounts on parts and labor, extended warranties, and preferred scheduling of service and maintenance requests for customers that have a maintenance membership packages
Learn MoreThe mid-size Peyton™ spa offers six spacious seating options and features a comfortable lounge seat, proprietary jets, and more for a soothing and unforgettable hydrotherapy experience.
MSRP: $10,738
Financing Price: $9,999
*Interest-free financing options are available through Wells Fargo for approved customers with 20% down payment.
Every spa purchase includes a hot tub cover, a chemical kit, standard delivery and installation, owner orientation and warranty.
FREE delivery includes:
Free delivery does NOT include:
Price: $9,999
MSRP: $10,738
FREE delivery includes:
Free delivery does NOT include:
A soothing soak in the Peyton™ spa is sure to result in that feel-good spa feeling all day long. With proprietary jets, massage options and ergonomic seating that supports the body’s natural form for maximum comfort, the Peyton™ also features a simplified LED control panel, cup holders and multi-colored lighting to enhance your surroundings while you slip into relaxation mode.
Explore our innovative hot tub features
Melt your cares away from your back to your feet while relaxing in a reclined position. Wrists also find respite with the only lounge seat in the collection to offer wrist therapy.
Various standard jets provide adjustable massage options, strategically placed along ergonomic seats that follow the body’s natural form for therapy and comfort.
This unique jetted seat offers a less shallow soak while banishing strain in your back.
| Electrical North America: | (60 Hz): 240 VAC@40A, 50A or 60A |
| Volume (G): | 325 Gal |
| Dry Weight (Lbs): | 736 Lbs |
| Filled Weight (Lbs): | 3447 Lbs |
| Jets: | 34 |
| Water Heater: | Stainless Steel | 5.5kW |
| Pump 1: | (60 Hz): 2-Speed, 2.5 HP Continuous, 11A Max, 56 Frame |
| Pump 2: | (60 Hz): 1-Speed, 2.5 HP Continuous, 10A Max, 56 Frame |
| Pump 3: | - |
| Circulation Pump: | No |
| Filtration System: | MicroClean® Mini Filtration |
| Filters: | 1 |
| Filter Type: | 75 ft² MicroClean® Mini™ Filter Cartridge System |
| Water Feature: | Waterfall |
| Air Blower: | 880™ Series and Up |
| Silent Air Jets: | 880™ Series and Up |
| Water Management System: | ClearRay® UV-C |
| Massage Variety: | - |
| LED Lighting: | Standard |
| Pillows: | 3 |
| Length (in): | 84" |
| Width (in): | 84" |
| Height (in): | 36" |
Fill out the form below to schedule a wet test.
Fill out the form below to get our brochure.
Our team of friendly and knowledgeable backyard leisure specialists are ready to assist you. Give us a call or send an email to get in touch with us. To make the most of your experience, we recommend making an appointment when visiting our Arden or Boone showrooms. We can help you find the hot tub of your dreams and truly bring your backyard to life.
We offer discounts on parts and labor, extended warranties, and preferred scheduling of service and maintenance requests for customers that have a maintenance membership packages
Learn More