Become a Spa Maintenance Member
We offer discounts on parts and labor, extended warranties, and preferred scheduling of service and maintenance requests for customers that have a maintenance membership packages
Learn MoreFeaturing three seats and three massage options with the complete relaxation offerings and high value of a Sundance® spa, the Alicia™ model is the complete package in a compact space.
MSRP: $9,499
Financing Price: $8,999
*Interest-free financing options are available through Wells Fargo for approved customers with 20% down payment.
Every spa purchase includes a hot tub cover, a chemical kit, standard delivery and installation, owner orientation and warranty.
FREE delivery includes:
Free delivery does NOT include:
Price: $8,999
MSRP: $9,499
FREE delivery includes:
Free delivery does NOT include:
You can relax and unwind in the Alicia™ model, a compact hot tub that provides classic hydrotherapy ideal indoor or outdoor use in smaller spaces. Featuring three comfortable seating options, proprietary jets and air control that allows you to customize your massage options, the Alicia™ model also features amenities to elevate and simplify your spa experience
Explore our innovative hot tub features
Designed to deliver total body relief without the space of a full lounge seat, the semi-lounge pinpoints muscles from your shoulders down to your feet.
Directly facing another therapy seat to foster conversation, this massage combination delivers relief to larger muscles in the lower back and shoulders.
| Electrical North America: | Convertible Model (60 Hz): 120 VAC@15A with Supplied GFCI Cord or 240 VAC@30A or 40A (Hard Wired Only); |
| Volume (G): | 220 Gal |
| Dry Weight (Lbs): | 492 Lbs |
| Filled Weight (Lbs): | 2329 Lbs |
| Jets: | 21 |
| Water Heater: | Stainless Steel 1.0kW (120v) | 4.0 kW (240v) |
| Pump 1: | TheraFlo™ 1.5 HP Continuous | (2.5 bhp²) |
| Pump 2: | - |
| Pump 3: | - |
| Circulation Pump: | No |
| Filtration System: | MicroClean® Mini Filtration |
| Filters: | 1 |
| Filter Type: | 75 ft² MicroClean® Mini™ Filter Cartridge System |
| Water Feature: | - |
| Air Blower: | 880™ Series and Up |
| Silent Air Jets: | 880™ Series and Up |
| Water Management System: | ClearRay® UV-C |
| Massage Variety: | - |
| LED Lighting: | Standard |
| Pillows: | 1 |
| Length (in): | 69" |
| Width (in): | 80" |
| Height (in): | 33" |
Fill out the form below to schedule a wet test.
Fill out the form below to get our brochure.
Our team of friendly and knowledgeable backyard leisure specialists are ready to assist you. Give us a call or send an email to get in touch with us. To make the most of your experience, we recommend making an appointment when visiting our Arden or Boone showrooms. We can help you find the hot tub of your dreams and truly bring your backyard to life.
We offer discounts on parts and labor, extended warranties, and preferred scheduling of service and maintenance requests for customers that have a maintenance membership packages
Learn More