Become a Spa Maintenance Member
We offer discounts on parts and labor, extended warranties, and preferred scheduling of service and maintenance requests for customers that have a maintenance membership packages
Learn MoreThe largest model in the 680™ Series, the McKinley® model offers up to seven seating options and the soothing relaxation of classic hydrotherapy combined with Sundance® craftsmanship that lasts.
MSRP: $13,199
Financing Price: $11,399
*Interest-free financing options are available through Wells Fargo for approved customers with 20% down payment.
Every spa purchase includes a hot tub cover, a chemical kit, standard delivery and installation, owner orientation and warranty.
FREE delivery includes:
Free delivery does NOT include:
Price: $11,399
MSRP: $13,199
FREE delivery includes:
Free delivery does NOT include:
The McKinley® spa is the largest model in the 680™ Series and offers up to seven spacious, ergonomic seating options with proprietary jets and air controls with massage options that allow for maximum relaxation. A simplified LED control panel, cup holders, multi-colored interior LED lighting and exterior lighting, beautifully designed cabinetry with tool-free access all enhance the elevated experience of the McKinley® spa.
Explore our innovative hot tub features
Gentle neck jets relieve tension and strain while a penetrating massage along key muscles of the spine equal relief. Adjacent to the whirlpool jet.
A cool down seat makes it easy to soak and socialize without completely leaving the warmth of the water.
A combination of targeted relief to the neck and broad relaxation and rotational jets for your back penetrate discomfort for maximum relief.
| Electrical North America: | 240 VAC, 60 Hz@40A, 50A or 60A |
| Volume (G): | 400 Gal |
| Dry Weight (Lbs): | 778 Lbs |
| Filled Weight (Lbs): | 4123 Lbs |
| Jets: | 42 |
| Water Heater: | Stainless Steel | 5.5kW |
| Pump 1: | (60 Hz): 2-Speed, 2.5 HP Continuous, 11A Max, 56 Frame |
| Pump 2: | (60 Hz): 1-Speed, 2.5 HP Continuous, 10A Max, 56 Frame |
| Pump 3: | - |
| Circulation Pump: | No |
| Diverter Valves: | 1 |
| Filtration System: | MicroClean® Mini Filtration |
| Filters: | 1 |
| Filter Type: | 75 ft² MicroClean® Mini™ Filter Cartridge System |
| Water Feature: | Waterfall |
| Air Blower: | 880™ Series and Up |
| Silent Air Jets: | 880™ Series and Up |
| Water Management System: | ClearRay® UV-C |
| Massage Variety: | - |
| LED Lighting: | Standard |
| Pillows: | 4 |
| Length (in): | 89" |
| Width (in): | 89" |
| Height (in): | 36" |
Fill out the form below to schedule a wet test.
Fill out the form below to get our brochure.
Our team of friendly and knowledgeable backyard leisure specialists are ready to assist you. Give us a call or send an email to get in touch with us. To make the most of your experience, we recommend making an appointment when visiting our Arden or Boone showrooms. We can help you find the hot tub of your dreams and truly bring your backyard to life.
We offer discounts on parts and labor, extended warranties, and preferred scheduling of service and maintenance requests for customers that have a maintenance membership packages
Learn More