Become a Spa Maintenance Member
We offer discounts on parts and labor, extended warranties, and preferred scheduling of service and maintenance requests for customers that have a maintenance membership packages
Learn MorePerfect for larger families or groups, the Edison® spa promises an unparalleled spa experience at a value that is unmatched, resulting in a soothing soak that will melt your cares away.
MSRP: $10,738
Financing Price: $9,999
*Interest-free financing options are available through Wells Fargo for approved customers with 20% down payment.
Every spa purchase includes a hot tub cover, a chemical kit, standard delivery and installation, owner orientation and warranty.
FREE delivery includes:
Free delivery does NOT include:
Price: $9,999
MSRP: $10,738
FREE delivery includes:
Free delivery does NOT include:
The Edison® spa offers up to seven spacious seating options with proprietary jets, massage options, simplified LED control panel, cup holders, multi-colored LED lighting inside as well as exterior lighting, and stunning cabinetry with tool-free access. The Edison® spa also features a cool down seat allowing you to easy in and out of the spa or to simply soak without completely leaving the water
Explore our innovative hot tub features
Gentle, targeted jets for the neck and deep-tissue pressure point jets along each side of the spine give overworked muscles relief.
Eliminate stress and strain from your neck and back with a combination of relaxation and rotational jets.
Perfect for those who carry stress in their shoulders, this seat helps penetrate tense shoulder muscles while relaxing your back.
| Electrical North America: | (60 Hz): 240 VAC@40A, 50A or 60A |
| Volume (G): | 345 Gal |
| Dry Weight (Lbs): | 737 Lbs |
| Filled Weight (Lbs): | 3614 Lbs |
| Jets: | 36 |
| Water Heater: | Stainless Steel | 5.5kW |
| Pump 1: | (60 Hz): 2-Speed, 2.5 HP Continuous, 11A Max, 56 Frame |
| Pump 2: | (60 Hz): 1-Speed, 2.5 HP Continuous, 10A Max, 56 Frame |
| Pump 3: | - |
| Circulation Pump: | No |
| Filtration System: | MicroClean® Mini Filtration |
| Filters: | 1 |
| Filter Type: | 75 ft² MicroClean® Mini™ Filter Cartridge System |
| Water Feature: | Waterfall |
| Air Blower: | 880™ Series and Up |
| Silent Air Jets: | 880™ Series and Up |
| Water Management System: | ClearRay® UV-C |
| Massage Variety: | - |
| LED Lighting: | Standard |
| Pillows: | 4 |
| Length (in): | 84" |
| Width (in): | 84" |
| Height (in): | 36" |
Fill out the form below to schedule a wet test.
Fill out the form below to get our brochure.
Our team of friendly and knowledgeable backyard leisure specialists are ready to assist you. Give us a call or send an email to get in touch with us. To make the most of your experience, we recommend making an appointment when visiting our Arden or Boone showrooms. We can help you find the hot tub of your dreams and truly bring your backyard to life.
We offer discounts on parts and labor, extended warranties, and preferred scheduling of service and maintenance requests for customers that have a maintenance membership packages
Learn More