Become a Spa Maintenance Member
We offer discounts on parts and labor, extended warranties, and preferred scheduling of service and maintenance requests for customers that have a maintenance membership packages
Learn MoreThe Prado® spa features up to five seating options and plug and play function with easy installation. This classic hydrotherapy spa allows you to experience total relaxation and value.
MSRP: $10,099
Financing Price: $8,999
*Interest-free financing options are available through Wells Fargo for approved customers with 20% down payment.
Every spa purchase includes a hot tub cover, a chemical kit, standard delivery and installation, owner orientation and warranty.
FREE delivery includes:
Free delivery does NOT include:
Price: $8,999
MSRP: $10,099
FREE delivery includes:
Free delivery does NOT include:
Step into a soothing massage experience with the Prado™. Ideal for more intimate spaces, the Prado™ seats up to five and features proprietary jets and two air controls that provide massage options, hydrotherapy seats of varying depths—each with its own comfortable pillow, a simplified LED control panel, cup holders and multi-colored LED footwell lighting.
Explore our innovative hot tub features
The Soothing Muscle Seat uses a combination of air and water jets to provide targeted massage therapy for the back, neck, and shoulders.
The Shoulders and Back Seat uses a combination of air and water jets to provide targeted massage therapy for the back, neck, and shoulders.
The Pressure Point Back Seat uses a combination of air and water jets to provide targeted massage therapy for the back, neck, and shoulders.
| Electrical North America: | Convertible Model (60 Hz): 120 VAC@15A with Supplied GFCI Cord or 240 VAC@30A or 40A (Hard Wired Only); |
| Volume (G): | 354 Gal |
| Dry Weight (Lbs): | 562 Lbs |
| Filled Weight (Lbs): | 3517 Lbs |
| Jets: | 26 |
| Water Heater: | Stainless Steel 1.0kW (120v) | 4.0 kW (240v) |
| Pump 1: | 60 Hz): 2-Speed, 2.5 HP brake, 1.5 HP continuous, 11A Max, 48 Frame |
| Pump 2: | - |
| Pump 3: | - |
| Circulation Pump: | No |
| Filtration System: | MicroClean® Mini Filtration |
| Filters: | 1 |
| Filter Type: | 75 ft² MicroClean® Mini™ Filter Cartridge System |
| Water Feature: | Waterfall |
| Air Blower: | 880™ Series and Up |
| Silent Air Jets: | 880™ Series and Up |
| Water Management System: | ClearRay® UV-C |
| Massage Variety: | - |
| LED Lighting: | Standard |
| Pillows: | 3 |
| Length (in): | 80" |
| Width (in): | 80" |
| Height (in): | 33" |
Fill out the form below to schedule a wet test.
Fill out the form below to get our brochure.
Our team of friendly and knowledgeable backyard leisure specialists are ready to assist you. Give us a call or send an email to get in touch with us. To make the most of your experience, we recommend making an appointment when visiting our Arden or Boone showrooms. We can help you find the hot tub of your dreams and truly bring your backyard to life.
We offer discounts on parts and labor, extended warranties, and preferred scheduling of service and maintenance requests for customers that have a maintenance membership packages
Learn More