Become a Spa Maintenance Member
We offer discounts on parts and labor, extended warranties, and preferred scheduling of service and maintenance requests for customers that have a maintenance membership packages
Learn MoreOur largest spa with a full-body lounge seat for total relaxation.
MSRP: $25,180
Financing Price: $22,999
*Interest-free financing options are available through Wells Fargo for approved customers with 20% down payment.
Every spa purchase includes a hot tub cover, a chemical kit, standard delivery and installation, owner orientation and warranty.
FREE delivery includes:
Free delivery does NOT include:
Price: $22,999
MSRP: $25,180
FREE delivery includes:
Free delivery does NOT include:
The Maxxus™ has the best of everything, from series-exclusive illuminated grab bars to patented Fluidix® jets. Stunning SunSide™ cabinetry with integrated exterior corner accent lighting leaves a lasting impression while tool-free access makes routine maintenance easy. Exclusive SunScents™ aromatherapy-releasing, air-only jets soothe your skin and your senses. Features a stress and strain fighting Intelli-Jet™. Seat Includes a deep-immersion, customer-favorite Accu-Ssage™ therapy seat.
Explore our innovative hot tub features
The customer-favorite seat gives you our deepest immersion massage experience, easing discomfort along your neck, back, wrists and calfs to help strain fade away.
The lounge seat is molded to support to your body while you surrender muscles from your neck to your feet, also pinpointing sensitive nerves and muscles in the wrists and hands.
This seat has a knack for banishing stress with tension-relief for your neck, calves and wrists, comforting relaxation for your back, and calming air bubble jets at your hips.
| Electrical North America: | (60 Hz): 240V @40A/50A/60A |
| Volume (G): | 540 Gal |
| Dry Weight (Lbs): | 1143 Lbs |
| Filled Weight (Lbs): | 6898 Lbs |
| Jets: | 65 |
| Water Heater: | Titanium Coil | 5.5kW |
| Pump 1: | TheraMax™ 2.5 HP Continuous | (5.1 bph²) |
| Pump 2: | TheraMax™ 2.5 HP Continuous | (5.1 bph²) |
| Pump 3: | TheraMax™ 2.5 HP Continuous | (5.1 bph²) |
| Circulation Pump: | Yes |
| Diverter Valves: | 1 |
| Filtration System: | MicroClean® Ultra Filtration System w/ Floating Weir |
| Filters: | 1 |
| Filter Type: | 130 ft² MicroClean® Filter Cartridge |
| Water Feature: | Waterfall |
| Air Blower: | 1.5 HP |
| Silent Air Jets: | 6 |
| Water Management System: | CLEARRAY Active Oxygen® System |
| Massage Variety: | 9 |
| LED Lighting: | Integrated |
| Pillows: | 4 |
| Length (in): | 91" |
| Width (in): | 110" |
| Height (in): | 42" |
Fill out the form below to schedule a wet test.
Fill out the form below to get our brochure.
Our team of friendly and knowledgeable backyard leisure specialists are ready to assist you. Give us a call or send an email to get in touch with us. To make the most of your experience, we recommend making an appointment when visiting our Arden or Boone showrooms. We can help you find the hot tub of your dreams and truly bring your backyard to life.
We offer discounts on parts and labor, extended warranties, and preferred scheduling of service and maintenance requests for customers that have a maintenance membership packages
Learn More