Become a Spa Maintenance Member
We offer discounts on parts and labor, extended warranties, and preferred scheduling of service and maintenance requests for customers that have a maintenance membership packages
Learn MoreOur largest non-lounge spa is the only model that includes a unique bench seat for two.
MSRP: $29,799
Financing Price: $24,899
*Interest-free financing options are available through Wells Fargo for approved customers with 20% down payment.
Every spa purchase includes a hot tub cover, a chemical kit, standard delivery and installation, owner orientation and warranty.
FREE delivery includes:
Free delivery does NOT include:
Price: $24,899
MSRP: $29,799
FREE delivery includes:
Free delivery does NOT include:
The Aspen® truly has the best of everything, including patented Fluidix® jets and illuminated grab bars The stunning style of SunSide™ cabinetry with integrated exterior corner accent lighting leaves a lasting impression while tool-free access makes routine maintenance easy Exclusive SunScents™ aromatherapy-releasing, air-only jets soothe your skin and your senses A full-body Intelli-Jet™ Seat melts away stress and strain The customer-favorite Accu-Ssage™ Therapy Seat delivers the deepest-immersion massage experience available
Explore our innovative hot tub features
The customer-favorite seat gives you our deepest immersion massage experience, easing discomfort along your neck, back, wrists and calfs to help strain fade away.
This unique seat offers ample room for two, with a side-by-side back, hip and foot massage session.
Only found in select models, this full-body seat focuses on your neck, back, hips, knees, calves and feet to give you precisely what you need to improve the way you feel.
| Electrical North America: | (60 Hz): 240V @40A/50A/60A |
| Volume (G): | 520 Gal |
| Dry Weight (Lbs): | 1154 Lbs |
| Filled Weight (Lbs): | 6784 Lbs |
| Jets: | 66 |
| Water Heater: | Titanium Coil | 5.5kW |
| Pump 1: | TheraMax™ 2.5 HP Continuous | (5.1 bph²) |
| Pump 2: | TheraMax™ 2.5 HP Continuous | (5.1 bph²) |
| Pump 3: | TheraMax™ 2.5 HP Continuous | (5.1 bph²) |
| Circulation Pump: | Yes |
| Diverter Valves: | 1 |
| Filtration System: | MicroClean® Ultra Filtration System w/ Floating Weir |
| Filters: | 1 |
| Filter Type: | 130 ft² MicroClean® Filter Cartridge |
| Water Feature: | Waterfall |
| Air Blower: | 1.5 HP |
| Silent Air Jets: | 14 |
| Water Management System: | CLEARRAY Active Oxygen® System |
| Massage Variety: | 8 |
| LED Lighting: | Integrated |
| Pillows: | 4 |
| Length (in): | 7' 7" |
| Width (in): | 9' 2" |
| Height (in): | 42" |
Fill out the form below to schedule a wet test.
Fill out the form below to get our brochure.
Our team of friendly and knowledgeable backyard leisure specialists are ready to assist you. Give us a call or send an email to get in touch with us. To make the most of your experience, we recommend making an appointment when visiting our Arden or Boone showrooms. We can help you find the hot tub of your dreams and truly bring your backyard to life.
We offer discounts on parts and labor, extended warranties, and preferred scheduling of service and maintenance requests for customers that have a maintenance membership packages
Learn More