Become a Spa Maintenance Member
We offer discounts on parts and labor, extended warranties, and preferred scheduling of service and maintenance requests for customers that have a maintenance membership packages
Learn MoreThe Optima® has the best of everything, with room for up to seven adults and a variety of seat heights formed to fit diverse body types comfortably.
MSRP: $24,699
Financing Price: $20,599
*Interest-free financing options are available through Wells Fargo for approved customers with 20% down payment.
Every spa purchase includes a hot tub cover, a chemical kit, standard delivery and installation, owner orientation and warranty.
FREE delivery includes:
Free delivery does NOT include:
Price: $20,599
MSRP: $24,699
FREE delivery includes:
Free delivery does NOT include:
The Optima® has the best of everything, with room for up to seven adults and a variety of seat heights formed to fit diverse body types comfortably. And with unique Fluidix® jet configurations and more massage therapy jets for the neck and shoulders than any other model, the Optima® is our most popular non-lounge Sundance® spa model. Experience Fluidix® jets, from soft, skin-soothing bubbles that deliver aromatherapy to deep tissue release. While the customer-favorite Accu-Ssage™ Seat is included in this spa, two unique jet configurations, with hip massage, make these seats exclusive to the Optima® model. A jetted foot dome also targets fatigued feet from any seat.
Explore our innovative hot tub features
The customer-favorite seat gives you our deepest immersion massage experience, easing discomfort along your neck, back, wrists and calfs to help strain fade away.
From shoulder stress to overworked muscles in your neck and back, this seat, combined with soft tissue hip jets, is ready to help with a configuration only found in this model.
Balance tension relief in your neck with rifling and oscillating deep tissue relief for your back, and soft, soothing jets at your hips for total back relief.
| Electrical North America: | (60 Hz): 240V @40A/50A/60A |
| Volume (G): | 410 Gal |
| Dry Weight (Lbs): | 924 Lbs |
| Filled Weight (Lbs): | 5344 Lbs |
| Jets: | 47 |
| Water Heater: | Titanium Coil | 5.5kW |
| Pump 1: | TheraMax™ 2.5 HP Continuous | (5.1 bph²) |
| Pump 2: | TheraMax™ 2.5 HP Continuous | (5.1 bph²) |
| Pump 3: | - |
| Circulation Pump: | Yes |
| Diverter Valves: | 1 |
| Filtration System: | MicroClean® Ultra Filtration System w/ Floating Weir |
| Filters: | 1 |
| Filter Type: | 130 ft² MicroClean® Filter Cartridge |
| Water Feature: | Waterfall |
| Air Blower: | 1.5 HP |
| Silent Air Jets: | 14 |
| Water Management System: | CLEARRAY Active Oxygen® System |
| Massage Variety: | 8 |
| LED Lighting: | Integrated |
| Pillows: | 4 |
| Length (in): | 89" |
| Width (in): | 89" |
| Height (in): | 38" |
Fill out the form below to schedule a wet test.
Fill out the form below to get our brochure.
Our team of friendly and knowledgeable backyard leisure specialists are ready to assist you. Give us a call or send an email to get in touch with us. To make the most of your experience, we recommend making an appointment when visiting our Arden or Boone showrooms. We can help you find the hot tub of your dreams and truly bring your backyard to life.
We offer discounts on parts and labor, extended warranties, and preferred scheduling of service and maintenance requests for customers that have a maintenance membership packages
Learn More