Become a Spa Maintenance Member
We offer discounts on parts and labor, extended warranties, and preferred scheduling of service and maintenance requests for customers that have a maintenance membership packages
Learn MoreWith room for up to four adults, the Montclair™ spa features a petite lounge seat and a low profile for easy exit and entry.
MSRP: $15,699
Financing Price: $13,899
*Interest-free financing options are available through Wells Fargo for approved customers with 20% down payment.
Every spa purchase includes a hot tub cover, a chemical kit, standard delivery and installation, owner orientation and warranty.
FREE delivery includes:
Free delivery does NOT include:
Price: $13,899
MSRP: $15,699
FREE delivery includes:
Free delivery does NOT include:
The Montclair™ offers specialized seats configured in a popular size and shape. A petite, series-exclusive spiral-action lounge seat helps muscle and join tensions drift away as you enjoy a full-body massage. An Accu-Pressure™ Therapy Seat relieves tired muscles, stress and tension through deep-tissue pressure in this series-exclusive seat. And, the rifling action of both deep tissue and pressure point swirling massages helps you escape discomfort and strain.
Explore our innovative hot tub features
A petite, series-exclusive spiral-action lounge seat helps tension in muscles and joints drift away as you enjoy a full-body massage from your shoulders to your feet.
Relieves stress and tired muscles in your neck, shoulders and back through deep-tissue pressure in this series-exclusive seat.
The combination of rifling action and pressure point swirling massages, each customizable for intensity, help your muscles escape discomfort and strain.
| Electrical North America: | (60 Hz): 240V @40A/50A/60A |
| Volume (G): | 415 Gal |
| Dry Weight (Lbs): | 790 Lbs |
| Filled Weight (Lbs): | 3375 Lbs |
| Jets: | 30 |
| Water Heater: | Stainless Steel | 5.5kW |
| Pump 1: | TheraMax™ 2.5 HP Continuous | (5.1 bph²) |
| Pump 2: | TheraMax™ 2.5 HP Continuous | (5.1 bph²) |
| Pump 3: | - |
| Circulation Pump: | Yes |
| Diverter Valves: | 1 |
| Filtration System: | MicroClean® Filtration System w/ Floating Weir |
| Filters: | 1 |
| Filter Type: | 125 ft² MicroClean® Filter Cartridge |
| Water Feature: | Waterfall |
| Air Blower: | 880™ Series and Up |
| Silent Air Jets: | 880™ Series and Up |
| Water Management System: | CLEARRAY Active Oxygen® System |
| Massage Variety: | 6 |
| LED Lighting: | Enhanced |
| Pillows: | 3 |
| Length (in): | 75" |
| Width (in): | 91" |
| Height (in): | 33" |
Fill out the form below to schedule a wet test.
Fill out the form below to get our brochure.
Our team of friendly and knowledgeable backyard leisure specialists are ready to assist you. Give us a call or send an email to get in touch with us. To make the most of your experience, we recommend making an appointment when visiting our Arden or Boone showrooms. We can help you find the hot tub of your dreams and truly bring your backyard to life.
We offer discounts on parts and labor, extended warranties, and preferred scheduling of service and maintenance requests for customers that have a maintenance membership packages
Learn More