Become a Spa Maintenance Member
We offer discounts on parts and labor, extended warranties, and preferred scheduling of service and maintenance requests for customers that have a maintenance membership packages
Learn MoreWith room for up to three adults and a low profile for easy entry and exit, the Dover™ spa is the perfect size for a patio or small space.
MSRP: $14,199
Financing Price: $12,699
*Interest-free financing options are available through Wells Fargo for approved customers with 20% down payment.
Every spa purchase includes a hot tub cover, a chemical kit, standard delivery and installation, owner orientation and warranty.
FREE delivery includes:
Free delivery does NOT include:
Price: $12,699
MSRP: $14,199
FREE delivery includes:
Free delivery does NOT include:
The Dover™ plug and play model features seats with patented Fluidix® Jets that will relax, refresh and relieve you. In the series-exclusive SMT™ Seat, you can relieve tension with the feeling of a hands-on massage to help you achieve maximum relaxation. At your feet, a bold, swirling massage melts away fatigue in aching arches. And, in the series-exclusive Accu-Pressure™ Seat you’ll find focused, deep-tissue pressure to dissolve pain and rejuvenate your muscles.
Explore our innovative hot tub features
This series-exclusive seat offers relief for fatigued muscles and tightness. Focused, deep-tissue pressure dissolves tension and pain in your neck and back and rejuvenates muscles.
This series-exclusive seat relieves tension in your neck and back with the feeling of a hands-on massage. Spiral-action jets and a bold, swirling massage melts away muscle fatigue.
| Electrical North America: | 120V 60Hz @15A 240V @30A/40A |
| Volume (G): | 230 Gal |
| Dry Weight (Lbs): | 620 Lbs |
| Filled Weight (Lbs): | 3247 Lbs |
| Jets: | 23 |
| Water Heater: | Stainless Steel 1.0kW (120v) | 4.0 kW (240v) |
| Pump 1: | TheraMax™ 1.5 HP Continuous | (4.8 bhp²) |
| Pump 2: | - |
| Pump 3: | - |
| Circulation Pump: | Yes |
| Diverter Valves: | 1 |
| Filtration System: | MicroClean® Filtration System w/ Floating Weir |
| Filters: | 1 |
| Filter Type: | 125 ft² MicroClean® Filter Cartridge |
| Water Feature: | Waterfall |
| Air Blower: | 880™ Series and Up |
| Silent Air Jets: | 880™ Series and Up |
| Water Management System: | CLEARRAY Active Oxygen® System |
| Massage Variety: | 5 |
| LED Lighting: | Enhanced |
| Pillows: | 3 |
| Length (in): | 69" |
| Width (in): | 82" |
| Height (in): | 31" |
Fill out the form below to schedule a wet test.
Fill out the form below to get our brochure.
Our team of friendly and knowledgeable backyard leisure specialists are ready to assist you. Give us a call or send an email to get in touch with us. To make the most of your experience, we recommend making an appointment when visiting our Arden or Boone showrooms. We can help you find the hot tub of your dreams and truly bring your backyard to life.
We offer discounts on parts and labor, extended warranties, and preferred scheduling of service and maintenance requests for customers that have a maintenance membership packages
Learn More