Become a Spa Maintenance Member
We offer discounts on parts and labor, extended warranties, and preferred scheduling of service and maintenance requests for customers that have a maintenance membership packages
Learn MoreWith room for up to six adults, the Hamilton™ spa features a lounge seat and adjustable patented Fluidix® Jets nestled into a variety of specialized seats to help you create your perfect backyard oasis.
MSRP: $17,899
Financing Price: $15,699
*Interest-free financing options are available through Wells Fargo for approved customers with 20% down payment.
Every spa purchase includes a hot tub cover, a chemical kit, standard delivery and installation, owner orientation and warranty.
FREE delivery includes:
Free delivery does NOT include:
Price: $15,699
MSRP: $17,899
FREE delivery includes:
Free delivery does NOT include:
With room for up to six adults, the Hamilton™ spa features a lounge seat and adjustable patented Fluidix® Jets nestled into a variety of specialized seats to help you create your perfect backyard oasis. The larger dimensions of this model make the series-exclusive spiral-action lounge seat perfect for long legs. A series-exclusive Accu-Pressure™ Seat relieves tired muscles, stress and tension through deep-tissue pressure. An open footwell also makes it easy to move around and socialize while still allowing tired feet to find relief with foot jets placed in an asymmetric dome.
Explore our innovative hot tub features
This seat is designed to relieve tired muscles, stress and tension through deep-tissue pressure for your neck, shoulders, back and calves in this series exclusive seat.
A series-exclusive spiral-action lounge seat cradles your body comfortably for a full-body massage The larger dimensions of this model make the lounge seat perfect for long legs.
Escape discomfort and strain through the ideal combination of deep tissue, pressure point swirling, and a unique rifling action massage to shoulders and backs in a specialty seat.
| Electrical North America: | (60 Hz): 240V @40A/50A/60A |
| Volume (G): | 310 Gal |
| Dry Weight (Lbs): | 826 Lbs |
| Filled Weight (Lbs): | 4996 Lbs |
| Jets: | 41 |
| Water Heater: | Stainless Steel | 5.5kW |
| Pump 1: | TheraMax™ 2.5 HP Continuous | (5.1 bph²) |
| Pump 2: | TheraMax™ 2.5 HP Continuous | (5.1 bph²) |
| Pump 3: | - |
| Circulation Pump: | Yes |
| Diverter Valves: | 1 |
| Filtration System: | MicroClean® Filtration System w/ Floating Weir |
| Filters: | 1 |
| Filter Type: | 125 ft² MicroClean® Filter Cartridge |
| Water Feature: | Waterfall |
| Air Blower: | 880™ Series and Up |
| Silent Air Jets: | 880™ Series and Up |
| Water Management System: | CLEARRAY Active Oxygen® System |
| Massage Variety: | 6 |
| LED Lighting: | Enhanced |
| Pillows: | 3 |
| Length (in): | 89" |
| Width (in): | 89" |
| Height (in): | 36" |
Fill out the form below to schedule a wet test.
Fill out the form below to get our brochure.
Our team of friendly and knowledgeable backyard leisure specialists are ready to assist you. Give us a call or send an email to get in touch with us. To make the most of your experience, we recommend making an appointment when visiting our Arden or Boone showrooms. We can help you find the hot tub of your dreams and truly bring your backyard to life.
We offer discounts on parts and labor, extended warranties, and preferred scheduling of service and maintenance requests for customers that have a maintenance membership packages
Learn More