Become a Spa Maintenance Member
We offer discounts on parts and labor, extended warranties, and preferred scheduling of service and maintenance requests for customers that have a maintenance membership packages
Learn MoreWith room for up to six adults, the Hanover® spa features a bench seat and a variety of massage combinations purposely placed in highly-sculpted seats.
MSRP: $19,995
*Interest-free financing options are available through Wells Fargo for approved customers with 20% down payment.
Every spa purchase includes a hot tub cover, a chemical kit, standard delivery and installation, owner orientation and warranty.
FREE delivery includes:
Free delivery does NOT include:
MSRP: $19,995
FREE delivery includes:
Free delivery does NOT include:
From a jetted buddy seat for two to high and low impact massage combinations, this 780™ Series model blends new technology with good old fashioned know-how. The robust Accu-Pressure™ therapy seat will make muscle tension and joint pain fade away with ample back coverage and targeted neck relief. The series-exclusive spiral-action, hands-on massage experience of the SMT™ seat eases tension in your neck and back. In the deep immersion seat, swirling and rifling jets deliver an experience similar to a deep tissue and trigger point massage.
Explore our innovative hot tub features
The robust, deep-tissue pressure massage combination delivers ample coverage across your back and targeted relief at your neck, exclusive to the 780™ Series.
Series-exclusive spiral-action, hands-on massage experience eases tension in your neck and back, targeting small muscle groups and joints for maximum relaxation.
Similar to a deep tissue and trigger point massage, the swirling and rifling eases muscle strain in your back and shoulders, adjustable for high- and low-impact in a deep soak seat.
| Electrical North America: | (60 Hz): 240V @40A/50A/60A |
| Volume (G): | 355 Gal |
| Dry Weight (Lbs): | 740 Lbs |
| Filled Weight (Lbs): | 4368 Lbs |
| Jets: | 34 |
| Water Heater: | Stainless Steel | 5.5kW |
| Pump 1: | TheraMax™ 2.5 HP Continuous | (5.1 bph²) |
| Pump 2: | TheraMax™ 2.5 HP Continuous | (5.1 bph²) |
| Pump 3: | - |
| Circulation Pump: | Yes |
| Diverter Valves: | 1 |
| Filtration System: | MicroClean® Filtration System w/ Floating Weir |
| Filters: | 1 |
| Filter Type: | 125 ft² MicroClean® Filter Cartridge |
| Water Feature: | Waterfall |
| Air Blower: | 880™ Series and Up |
| Silent Air Jets: | 880™ Series and Up |
| Water Management System: | CLEARRAY Active Oxygen® System |
| Massage Variety: | - |
| LED Lighting: | Enhanced |
| Pillows: | 3 |
| Length (in): | 84" |
| Width (in): | 84" |
| Height (in): | 36" |
Fill out the form below to schedule a wet test.
Fill out the form below to get our brochure.
Our team of friendly and knowledgeable backyard leisure specialists are ready to assist you. Give us a call or send an email to get in touch with us. To make the most of your experience, we recommend making an appointment when visiting our Arden or Boone showrooms. We can help you find the hot tub of your dreams and truly bring your backyard to life.
We offer discounts on parts and labor, extended warranties, and preferred scheduling of service and maintenance requests for customers that have a maintenance membership packages
Learn More