Become a Spa Maintenance Member
We offer discounts on parts and labor, extended warranties, and preferred scheduling of service and maintenance requests for customers that have a maintenance membership packages
Learn MoreWith room for up to seven adults, the Chelsee® spa offers the highest seating capacity in the 780™ Series and features the widest variety of specialized seats.
MSRP: $17,899
Financing Price: $15,699
*Interest-free financing options are available through Wells Fargo for approved customers with 20% down payment.
Every spa purchase includes a hot tub cover, a chemical kit, standard delivery and installation, owner orientation and warranty.
FREE delivery includes:
Free delivery does NOT include:
Price: $15,699
MSRP: $17,899
FREE delivery includes:
Free delivery does NOT include:
In this spacious model, you’ll enjoy exclusive stress-melting Fluidix® Jets, which can be adjusted for high- and low-impact, making it the perfect place to unwind. A variety of specialized seats throughout the Chelsee® are designed to make pain, stress and tension simply fade away. Ease into the series-exclusive SMT Seat, which captures the feeling of a hands-on massage for your neck and back. The deep-tissue pressure in the Accu-Pressure™ Seat is designed to banish fatigued muscles, stress and tension. And, a low profile foot dome relieves foot fatigue for full-body comfort from any seat.
Explore our innovative hot tub features
Deep-tissue pressure makes pain and tension from your neck to your calves fade away. This series-exclusive seat is designed to banish fatigued muscles, stress and tension.
In this series-exclusive seat, Soothing Muscle Therapy captures the feeling of a hands-on massage through spiral-action jets to ease tension in your neck and back.
Surrender strain in your shoulders and back in this specialty seat through ideal combination of swirling and rifling massages, similar to a deep tissue and trigger point massage.
| Electrical North America: | (60 Hz): 240V @40A/50A/60A |
| Volume (G): | 400 Gal |
| Dry Weight (Lbs): | 873 Lbs |
| Filled Weight (Lbs): | 5210 Lbs |
| Jets: | 40 |
| Water Heater: | Stainless Steel | 5.5kW |
| Pump 1: | TheraMax™ 2.5 HP Continuous | (5.1 bph²) |
| Pump 2: | TheraMax™ 2.5 HP Continuous | (5.1 bph²) |
| Pump 3: | - |
| Circulation Pump: | Yes |
| Diverter Valves: | 1 |
| Filtration System: | MicroClean® Filtration System w/ Floating Weir |
| Filters: | 1 |
| Filter Type: | 125 ft² MicroClean® Filter Cartridge |
| Water Feature: | Waterfall |
| Air Blower: | 880™ Series and Up |
| Silent Air Jets: | 880™ Series and Up |
| Water Management System: | CLEARRAY Active Oxygen® System |
| Massage Variety: | 6 |
| LED Lighting: | Enhanced |
| Pillows: | 4 |
| Length (in): | 89" |
| Width (in): | 89" |
| Height (in): | 36" |
Fill out the form below to schedule a wet test.
Fill out the form below to get our brochure.
Our team of friendly and knowledgeable backyard leisure specialists are ready to assist you. Give us a call or send an email to get in touch with us. To make the most of your experience, we recommend making an appointment when visiting our Arden or Boone showrooms. We can help you find the hot tub of your dreams and truly bring your backyard to life.
We offer discounts on parts and labor, extended warranties, and preferred scheduling of service and maintenance requests for customers that have a maintenance membership packages
Learn More