Become a Spa Maintenance Member
We offer discounts on parts and labor, extended warranties, and preferred scheduling of service and maintenance requests for customers that have a maintenance membership packages
Learn MoreDesigned to cradle your body comfortably, the Bristol™ model features a special spiral-action lounge seat, exclusive to this Series.
MSRP: $16,899
Financing Price: $14,599
*Interest-free financing options are available through Wells Fargo for approved customers with 20% down payment.
Every spa purchase includes a hot tub cover, a chemical kit, standard delivery and installation, owner orientation and warranty.
FREE delivery includes:
Free delivery does NOT include:
Price: $14,599
MSRP: $16,899
FREE delivery includes:
Free delivery does NOT include:
In Sundance® Spa’s Bristol™, deep tissue, adjustable Accu-pressure™ jets along the legs offer you more control over your therapeutic experience. The series-exclusive, powerful Accu-Pressure™ therapy seat is designed to relieve tension and pain with ample back coverage and targeted neck relief. Tired feet can find relief with foot jets nestled in an asymmetric dome from this seat. Escape discomfort and strain through a rifling, deep-immersion, high and low impact combination massage, which can be adjusted at your shoulders and back. In an elevated seat, you can enjoy a lower back massage while sitting partially submerged in the water. With room for up to five adults, the Bristol™ spa features a lounge seat, a bench seat, and a variety of massage combinations purposefully placed in highly-sculpted seats. From high or low impact massage combinations to a buddy seat for two, this 780™ Series model blends new technology with good old fashioned know-how.
Explore our innovative hot tub features
Designed to cradle your body comfortably, jets are thoughtfully placed along important muscles from your neck to your feet for a series-exclusive massage combination.
This powerful seat is designed to relieve muscle tension and joint pain with ample deep tissue coverage across your back and targeted at your neck, exclusive to the 780™ Series.
A rifling, deep-immersion, high and low impact combination massage blends deep tissue and pressure point swirling jets to your shoulders and back.
| Electrical North America: | (60 Hz): 240V @40A/50A/60A |
| Volume (G): | 350 Gal |
| Dry Weight (Lbs): | 745 Lbs |
| Filled Weight (Lbs): | 4331 Lbs |
| Jets: | 38 |
| Water Heater: | Stainless Steel | 5.5kW |
| Pump 1: | TheraMax™ 2.5 HP Continuous | (5.1 bph²) |
| Pump 2: | TheraMax™ 2.5 HP Continuous | (5.1 bph²) |
| Pump 3: | - |
| Circulation Pump: | Yes |
| Diverter Valves: | 2 |
| Filtration System: | MicroClean® Filtration System w/ Floating Weir |
| Filters: | 1 |
| Filter Type: | 125 ft² MicroClean® Filter Cartridge |
| Water Feature: | Waterfall |
| Air Blower: | 880™ Series and Up |
| Silent Air Jets: | 880™ Series and Up |
| Water Management System: | CLEARRAY Active Oxygen® System |
| Massage Variety: | 6 |
| LED Lighting: | Enhanced |
| Pillows: | 3 |
| Length (in): | 84" |
| Width (in): | 84" |
| Height (in): | 36" |
Fill out the form below to schedule a wet test.
Fill out the form below to get our brochure.
Our team of friendly and knowledgeable backyard leisure specialists are ready to assist you. Give us a call or send an email to get in touch with us. To make the most of your experience, we recommend making an appointment when visiting our Arden or Boone showrooms. We can help you find the hot tub of your dreams and truly bring your backyard to life.
We offer discounts on parts and labor, extended warranties, and preferred scheduling of service and maintenance requests for customers that have a maintenance membership packages
Learn More