Become a Spa Maintenance Member
We offer discounts on parts and labor, extended warranties, and preferred scheduling of service and maintenance requests for customers that have a maintenance membership packages
Learn MoreWith room for up to six adults, the evolutionary Kingston™ spa is loaded with modern, thoughtful details. Wrapped in breathtaking cabinetry and offering more ways to relax than ever before, this 980™ Series model will change the way you use your spa.
MSRP: $30,299
Financing Price: $25,499
*Interest-free financing options are available through Wells Fargo for approved customers with 20% down payment.
Every spa purchase includes a hot tub cover, a chemical kit, standard delivery and installation, owner orientation and warranty.
FREE delivery includes:
Free delivery does NOT include:
Price: $25,499
MSRP: $30,299
FREE delivery includes:
Free delivery does NOT include:
Our Kingston™ model is the perfect way to relax and rejuvenate after a long day. This luxury spa hot tub features spacious seating for up to six people, and comes with a variety of massage jets and settings to customize your experience. Whether you’re looking to soothe tired muscles or simply enjoy some peace and quiet, the Kingston™ is the perfect solution.
Explore our innovative hot tub features
Deep tissue jets deliver the widest coverage we’ve ever offered for relief in your back and hips. Jets also relax your neck, wrists and calves – a customer favorite.
Versatile seats deliver broad coverage therapy to your overworked legs; renewal you can only find in the 980™ Series.
SilentAir® injector jets not only introduce soft, soothing bubbles into the water, they also diffuse SunScents™ fragrances for aromatherapy.
| Electrical North America: | (60 Hz): 240V @40A/50A/60A |
| Volume (G): | 401 Gal |
| Dry Weight (Lbs): | 1048 Lbs |
| Filled Weight (Lbs): | 5310 Lbs |
| Jets: | 57 |
| Water Heater: | Titanium Coil | 5.5 kW |
| Pump 1: | TheraMax™ 2.5 HP Continuous | (5.1 bph²) |
| Pump 2: | TheraMax™ 2.5 HP Continuous | (5.1 bph²) |
| Pump 3: | TheraMax™ 2.5 HP Continuous | (5.1 bph²) |
| Circulation Pump: | Yes |
| Diverter Valves: | 1 |
| Filtration System: | MicroClean® Ultra Filtration System w/ Floating Weir |
| Filters: | 1 |
| Filter Type: | 130 ft² MicroClean® Filter Cartridge |
| Water Feature: | Waterfall |
| Air Blower: | 1.5 HP |
| Silent Air Jets: | 12 |
| Water Management System: | CLEARRAY Active Oxygen® System |
| Massage Variety: | 8 |
| LED Lighting: | Seat Accents, Waterfall, SunCooler™, Exterior, and Underwater |
| Pillows: | 4 |
| Length (in): | 92" |
| Width (in): | 100" |
| Height (in): | 34" |
Fill out the form below to schedule a wet test.
Fill out the form below to get our brochure.
Our team of friendly and knowledgeable backyard leisure specialists are ready to assist you. Give us a call or send an email to get in touch with us. To make the most of your experience, we recommend making an appointment when visiting our Arden or Boone showrooms. We can help you find the hot tub of your dreams and truly bring your backyard to life.
We offer discounts on parts and labor, extended warranties, and preferred scheduling of service and maintenance requests for customers that have a maintenance membership packages
Learn More