Become a Spa Maintenance Member
We offer discounts on parts and labor, extended warranties, and preferred scheduling of service and maintenance requests for customers that have a maintenance membership packages
Learn MoreWith room for up to six adults, the evolutionary Claremont® spa is loaded with modern, thoughtful details. Wrapped in breathtaking cabinetry and offering more ways to relax than ever before, this 980™ Series model will change the way you use your spa.
MSRP: $30,299
Financing Price: $25,499
*Interest-free financing options are available through Wells Fargo for approved customers with 20% down payment.
Every spa purchase includes a hot tub cover, a chemical kit, standard delivery and installation, owner orientation and warranty.
FREE delivery includes:
Free delivery does NOT include:
Price: $25,499
MSRP: $30,299
FREE delivery includes:
Free delivery does NOT include:
Fall in love at first sight with the crisp, rhythmic texture of the exterior cabinetry highlighted by corner illumination. This eye-catching combination of classic beauty and architectural form is further enhanced by a low-profile flat top rail and beautiful lounge deck with illuminated SunCooler™ cold storage areas for additional seating and convenience. Reminiscent of a reclining chair, the lounge seat is molded to support your body in comfort allowing you to lay back and relax without the worry of floating around. As you surrender fatigued muscles in your neck, back, hips wrists, legs and feet, an amazing full-body massage delivers total relaxation. Throughout the rest of the Claremont® spa, wide seats inspired by some of our most popular models are highlighted by the even glow of LED lighting for both beauty and safety. Silent Air™ injector jets and SunScents® Aromatherapy further enhance the incredible experience.
Explore our innovative hot tub features
Silent Air® injector jets usher soft, soothing bubbles to comfort the skin while also diffusing SunScents™ fragrances for aromatherapy.
Deep tissue jets deliver the widest coverage we’ve ever offered for relief in your back and hips. Jets also relax your neck, wrists and calves – a customer favorite.
Molded to support your body in comfort, you can lay back and relax as you surrender fatigued muscles in your neck, back, hips wrists, legs and feet for a full-body massage.
Only found in the 980™ Series, versatile seats deliver broad coverage therapy to deliver relief to your overworked legs.
| Electrical North America: | (60 Hz): 240V @40A/50A/60A |
| Volume (G): | 405 Gal |
| Dry Weight (Lbs): | 1045 Lbs |
| Filled Weight (Lbs): | 5348 Lbs |
| Jets: | 59 |
| Water Heater: | Titanium Coil | 5.5 kW |
| Pump 1: | TheraMax™ 2.5 HP Continuous | (5.1 bph²) |
| Pump 2: | TheraMax™ 2.5 HP Continuous | (5.1 bph²) |
| Pump 3: | TheraMax™ 2.5 HP Continuous | (5.1 bph²) |
| Circulation Pump: | Yes |
| Diverter Valves: | 1 |
| Filtration System: | MicroClean® Ultra Filtration System w/ Floating Weir |
| Filters: | 1 |
| Filter Type: | 130 ft² MicroClean® Filter Cartridge |
| Water Feature: | Waterfall |
| Air Blower: | 1.5 HP |
| Silent Air Jets: | 6 |
| Water Management System: | CLEARRAY Active Oxygen® System |
| Massage Variety: | 10 |
| LED Lighting: | Seat Accents, Waterfall, SunCooler™, Exterior, and Underwater |
| Pillows: | 3 |
| Length (in): | 92" |
| Width (in): | 100" |
| Height (in): | 34" |
Fill out the form below to schedule a wet test.
Fill out the form below to get our brochure.
Our team of friendly and knowledgeable backyard leisure specialists are ready to assist you. Give us a call or send an email to get in touch with us. To make the most of your experience, we recommend making an appointment when visiting our Arden or Boone showrooms. We can help you find the hot tub of your dreams and truly bring your backyard to life.
We offer discounts on parts and labor, extended warranties, and preferred scheduling of service and maintenance requests for customers that have a maintenance membership packages
Learn More